Simona Halep
Simona Halep. Sursa foto: observatornews.ro

Simona Halep (România, 23 WTA) se va duela azi cu Ons Jabeur (Tunisia, 10 WTA). Meciul din sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai va începe la ora 17:00.

Joi se vor disputa toate cele patru partide din sferturile de finală ale turneului de la Dubai (Emiratele Arabe Unite). Turneul este dotat cu premii în valoare totală de 768.680 de dolari. Simona Halep și Ons Jabeur vor juca în primul meci din sesiunea de seară la Dubai.

Primul meci care va avea loc azi va fi disputat între Petra Kvitova (Cehia, 25 WTA) și Jelena Ostapenko (Letonia, 21 WTA), începând cu ora 12:00. A doua partidă, care va începe după 13:30, va fi disputată de Jil Teichmann (Elveția, 35 WTA) și Veronika Kudermetova (Rusia, 31 WTA). Începând cu ora17:00, Simona Halep se va duela cu Ons Jabeur. Tot de la ora 17:00, Marketa Vondrousova (Cehia, 38 WTA) și Dayana Yastremska (Ucraina, 146 WTA), se vor duela pe terenul central.

Simona Halep nu a pierdut niciun set în meciurile jucate până acum în turneul de la Dubai. Simona Halep a câștigat cu 6-2, 6-4 meciul disputat cu Alison Riske și cu 6-3, 6-2 în fața tenismenei Gabriela Ruse.

Simona Halep și Ons Jabeur au mai jucat de două ori în circuitele de tenis. Tunisianca a câștigat în primul tur meciul disputat în turneul de la Beijing 2018, scor 6-1 (abandon). Simona Halep a câștigat chiar la Dubai, în 2020, cu scorul de 1-6, 6-2, 7-6(7) , meciul disputat în optimi. Simona Halep a câștigat titlul în urmă cu doi ani la turneul de la Dubai, cu scorul de : 3-6, 6-3, 7-6(5) în finala disputată cu Elena Rybakina (Kazahstan).

Cinci favorite au fost eliminate, miercuri, în optimile de finală ale turneului de la Dubai. Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA și favorită principală), Barbora Krejcikova (Cehia, 3 WTA și cap de serie 2), Garbine Muguruza (Spania, 7 WTA și cap de serie 4), Iga Swiatek (Polonia, 9 WTA și cap de serie 6) și Elina Svitolina (Ucraina, 15 WTA și cap de serie 10).