Președintele României, Nicușor Dan, va participa pe 25 iunie la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), organizată la Gdansk, în Polonia, reuniune dedicată consolidării apărării europene și coordonării statelor aflate în vecinătatea Federației Ruse
