Fostul premier Victor Ponta susține că noul guvern nu se mai poate negocia cu discuții de culise, nici pentru desemnarea unui premier, nici pentru strângerea unei majorități. Ponta spune că în noul executiv e nevoie de oameni serioși, care să scoată țara din criza care ne poate arunca în categoria Junk.