Liderul UDMR, Kelemen Hunor, l-a felicitat în plenul Parlamentului pe George Simion pentru gestul pe care l-a făcut cu câteva minute în urmă. Liderul AUR a anunțat că nu-și obligă colegii de partid să voteze într-un fel, părăsind sala împreună cu grupul parlamentar.